Mindfulness Eğitmeninizi Nasıl Seçmelisiniz?

Mindfulness Eğitmeninizi Nasıl Seçmelisiniz?

Bu soruya cevap vermenin en dürüst yolu belki kendi deneyimimi aktarmak olabilir. Eğitmenin aktardığı şeyi içselleştirmiş olup olmadığı benim kendi eğitmenlerimde en çok ilham aldığım konuydu. Bu elbette o kişiyi kusursuz varsayıp idealize etmek demek değil. Söylediğiyle yaptığının uyumu önemli bir etken olabilir. Bu konu ayrıca akredite kurumlarca eğitmeni değerlendirmeki en önemli kritelerinden olan "embodiment (vücut bulma)" ilkesidir.

Bana göre konu farkındalık ve kişinin içsel gücünü keşif ise, her koşulda doğru cevabı vermeye çalışan değil, doğru soruyu sorabilen kişi iyi bir eğitmendir. Bu bazen bir adım geri çekilmek, doğru cevabı arayan yüreğe gerekli alanı açmak da olabilir. Diğer taraftan da gerektiği yerde yüreklendirme ve rehberlik etmek de önemli. Elbette bunu derslerden önce anlamak zor ancak ön görüşmeler sırasında bununla ilgili fikriniz olabilir.

Bunun dışında uluslararası standartlarda tanınan bir Mindfulness enstitüsünden eğitici eğitimi alan, doğru pratik ilkeleri ve etik kuralları takip eden eğitmenin aldığını aktaracağını düşünürüz. Eğitmen yetiştirme konusunda yeterliliği olan kurumlar, katılımcıların her türlü güvenliğini sağlamak için sıkı talimatlarla yönlendirme sağlar. Bunlar "iyi uygulama kuralları" da denir. Ayrıca eğitmenin kalifikasyon sürecinde eğitmen bir mentor ile birlikte çalışarak ders sırasında tutulan video tüm kayıtlarını İngilizce'ye tercüme edilerek sunar. 

2017 yılında tamamladığım UCSD'den tamamladığım eğitici eğitmenliği sertifikasını paylaşmamı isterseniz online ön görüşmede istemekten lütfen çekinmeyin. Bu eğitim merkezlerinde her eğitmen çok ciddi kontrol süreçlerine devam eder ve eğitim verebilmek için bire bir süpervizyon şartı mevcuttur. Kurumum ve mentorum hakkında detaylı bilgi için şu linkleri ziyaret edebilirsiniz.

https://mbpti.org/about-the-ucsd-cfm/

https://katemitcheom.com/kates_bio/

Elbette eğitmen kendi "tadını", birikimini ve hayatındaki deneyimlerini de içten bir şekilde aktarabilmelidir. Benim bu yoldaki tercihim farkındanlığı günlük hayatın içine oturtacak bir şekilde sunmak. Kitaplarda okuduğumuz, derslerde dinlediğimiz şeyleri unutmaya meyilli oluruz. "Aslında biliyorum fakat uygulayamıyorum" döngüsünden çıkışı önemsiyorum. Mindfulness ve öz şefkatli bakım becerilerini market kuyruğunda veya trafikte bile uygulayabilecek şekilde birlikte çalışacağız.

Derslerde paylaştığımız çoğu konu hayatın içerisinden örnekler oluyor; kurumsal hayat, kendi girişimimi büyütme süreci, yoğun iş hayatı sırasında ev ve iş dengesi, annelik, ebeveyn olmanın zorlu ve keyifli halleri, çift ilişkileri, ölüm ve yas süreci derslerde konuştuklarımızdan.

İletişime geçmek isterseniz İletişim Formuna bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

 

Yorumlar

  1. Çağla Özkan

    Bilgi alabilir miyim
* zorunlu alan